Герпетологія

Kateryna Ivnytska 2023-04-26 11:32:36

В даний час багато хто тримає у себе вдома екзотичних тварин: черепахи, великі та дрібні ящірки, змії, тхори, їжаки, птиці, гризуни та зайцеподібні. Як правило, хворобливі стани цих тварин пов'язані з їх вмістом в домашніх умовах, які відрізняються від природного довкілля, і незвичним кормом. Лікування екзотичних тварин потребує професійного підходу до ветеринарного лікаря.


Успішне лікування рептилій, птахів, мавп та подібних рідкісних свійських тварин вимагає від лікаря особливих знань, що включають поведінкові, морфологічні та фізіологічні особливості вихованця.


Як наука, ветеринарна герпетологія має порівняно невеликий вік, особливо у нашій країні – лише кілька десятків років. Проблема лікування та діагностування рептилій полягає в тому, що їх обстежують по-іншому, ніж інших домашніх тварин. Із загальних діагностичних досліджень, беруть аналіз крові, калу, роблять УЗД, рентген та інше, проте головну роль відіграють спеціальні, спеціалізовані методи.


Саме тому наявність досвідченого фахівця-герпетолога у ветеринарній клініці відіграє важливу роль у грамотному діагностуванні та правильному лікуванні цих тварин.


Профілактичні огляди рептилії – це чудова можливість виявити паразитарні та інфекційні захворювання найрізноманітнішого характеру, визначить патологічні стани організму пацієнта.


Рептилії, як і інші види домашніх тварин, можуть мати різні захворювання: застудні, проблеми з обміном речовин або шлунково-кишкового тракту, наявність паразитів, вікові та ряд вузько-специфічних хвороб, які характерні для певних видів або підвидів зокрема.


Лікування рептилій, щойно з'явившись як самостійна галузь ветеринарної медицини, тут же обросло безліччю легенд і туманних порад від так званих фахівців. В даний час, на щастя, стараннями зарубіжних та вітчизняних учених, ця галузь має науковий і доказовий характер.


Успішне лікування рептилій ґрунтується на знанні їх морфологічних, поведінкових та фізіологічних особливостей, від цього залежить вибір діагностичного обладнання та методик.


Очевидно, що анатомія та фізіологія холоднокровних має ряд особливостей, що відрізняють їх від інших тварин, у зв'язку з чим застосування терапевтичних схем та анестезіологічних протоколів, а також технік хірургічних операцій, прийнятих для ссавців, є неефективним та небезпечним.


Особливості рептилій, які повинні враховуватись при їх лікуванні:


суха шкіра рептилій має невелику кількість залоз та утворює луски або щитки;

у рептилій присутній єдиний потиличний виросток, що з'єднується суглобом з першим шийним хребцем, їхня шия рухлива і добре розвинена в порівнянні з амфібіями;

деякі рептилії, наприклад, ящірки та змії, мають кінетичний череп з рухомими сполуками різних відділів, що дозволяє їм, зокрема, піднімати верхню щелепу, щоб збільшити розмір ротової порожнини;

рептилії мають амніотичне яйце, жовток в якому служить для живлення ембріона, амніон - для захисту його та зберігання відходів життєдіяльності, а шкаралупа оберігає зародок від висихання;

багато рептилій виділяють нерозчинну сечову кислоту замість розчинного амонію та сечовини;

за винятком крокодилів, серце рептилій трикамерне, має два передсердя та один шлуночок, що дозволяє їм спрямовувати кров до легень або від них, дозволяючи здійснювати терморегуляцію та затримку дихання при пірнанні;

метаболізм рептилій набагато повільніший, ніж у ссавців, швидкість його в 5-7 сім разів менша при температурі 37оС. Рівень метаболізму залежить від багатьох факторів: температури навколишнього середовища, розміру рептилії (у дрібних швидкість обміну речовин вище), виду (наприклад, гаттерії мають найповільніший обмін речовин, у варани — найшвидший серед рептилій), способу життя (у пітонів, що пасивно полюють, здатних голодувати тривалий час, обмін речовин пришвидшується в 7-17 разів після того, як вони проковтують жертву);

анаеробний метаболізм, що здійснюється шляхом розщеплення глікогену м'язів до молочної кислоти з вивільненням енергії, що викликає падіння рН, знижує спорідненість гемоглобіну до кисню, тим самим полегшуючи перебіг безкисневого обміну речовин.

Лікування рептилій неможливе без знання цих та інших базових особливостей. Так, наприклад, ці тварини здатні до тривалої затримки дихання, що повинно враховуватися при проведенні наркозу, їх шкіра, що не має підшкірної клітковини, вимагає особливих швів, а низький рівень метаболізму зводить нанівець ефективність препаратів, що застосовуються для реанімації ссавців і вимагає зміни дозувань і режиму застосування більшості інших лікарських речовин.