Стоматологія гризунів та зайцеподібних

ninja 2023-04-26 11:34:39

Захворювання, пов'язані із зубами, є однією з найпоширеніших проблем у гризунів та зайцеподібних. Зуби морських свинок, шиншил, кроликів є відкритокорінними, тобто вони безперервно ростуть протягом усього життя, щоб замінити ту частину, що стирається жуванням. Однак іноді виникають проблеми з прикусом, і зуби перестають сточуватися правильно, що може призвести до дуже серйозних наслідків.


Гризуни можуть страждати від широкого спектру стоматологічних проблем, починаючи від перелому зуба, закінчуючи карієсом та пародонтитом, проте переважна більшість випадків пов'язана з відсутністю правильного стирання поверхні зуба та його подовження. Незважаючи на те, що проблема із зубами може іноді бути досить очевидною, у більшості випадків неспецифічними ознаками подібних проблем можуть бути втрата ваги та анорексія.


 


 


Чому виникають проблеми із зубами? Стоматологічні проблеми широко поширені у травоїдних видів, таких як кролики, морські свинки та шиншили. Це часто пов'язано з відсутністю зношування та подальшого подовження зуба, інтрузивного росту або змін у кривизні зубів. Оскільки зубні аркади верхньої та нижньої щелепи розташовані у протилежних один одному по кривизні напрямках, поверхні зубних аркад ефективно не зіставляються. Це призводить до утворення гострих точок емалі або «гачків», як правило, на щічних краях зубів верхньої щелепи та на нижній щелепі – ближче до язика. Крім цієї проблеми, що знаходиться на першому місці серед патологій зубної системи гризунів, зустрічаються й інші, найчастіше серйозніші порушення структури та зростання зубів.


 


Причинами таких станів можуть бути неправильне годування (надлишок соковитих кормів у раціоні та нестача грубих), нестача аскорбінової кислоти та надлишок селену (провокує ослаблення періодонтальних зв'язок у морських свинок), інші порушення обміну речовин, метаболізму та співвідношення мікро- та макроелементів, генетичні малоклюзія різців у кроликів). Як зрозуміти, що є проблема із зубами? «Гачки» викликають подразнення та виразка слизової оболонки ротової порожнини, що призводить до рефлекторного слиновиділення та болю при жуванні або ковтанні. Зовні у тварини можна побачити постійно мокру шерсть навколо рота. Первинними ознаками подовження кореня зуба верхньої щелепи є зміна поведінки, депресія. Також відзначають сльозотечу і невеликий екзофтальм (патологічне випинання одного або обох очей), якщо корінь зуба проникає в кісткову орбіту очниці. У морських свинок зустрічається розростання премолярів, що часто призводить до нездатності продуктивно жувати, інколи ж тварина може навіть повністю закрити рот. Через нездатність ковтати морська свинка втрачає масу тіла. Втрата більш ніж 5% від загальної ваги є приводом для звернення до ветеринарного фахівця. Крім того, характерними клінічними ознаками є набряки, розташовані на нижній щелепі гризунів, та болючість при пальпації місць, де локалізуються патологічно змінені зуби.


 


Як визначити, що у вихованця проблеми із зубами?


Ось деякі ознаки, які можуть вказувати на дентальні проблеми:

Звір став більш вибагливим у їжі, вибирає переважно м'які корми, тонкі травинки, соковитий корм, перестає їсти сіно, грубі овочі. Їсть довше, ніж зазвичай, бо не може нормально кусати. Жує лише на один бік. Ви помічаєте, що ваш вихованець часто риється в мисці, підходить до неї, постоїть і відходить або намагається щось дістати, але в результаті випльовує - хоче їсти, але не може.

Бере їжу в рот, тріпає її з боку на бік, ходить з нею по клітці, але не їсть.

Тварина ніби давиться, кашляє, лізе лапою до рота, намагаючись щось дістати.

При пережовуванні чути скрегіт зубів один про одного.

На передніх зубах (різцях) з'явилися темні плями, скоси, зуби надмірно довгі або часто ламаються, верхні різці стали загинатися всередину або розходитися убік.

Мокра, злиплася шерсть на шиї та підборідді вказує на гіперсалівацію (підвищена слинотеча), це сигнал до того, що в ротовій порожнині не все гаразд.

Зниження ваги. Необхідно регулярно зважувати свого вихованця. Втрата ваги може бути обумовлена недоїданням, пов'язаним з неможливістю пережовувати їжу в потрібній кількості.

Виділення з очей при їді або після неї. Швидше за все, ваш вихованець відчуває біль при їді.

Булькання, хрипи в носоглотці. Часто господар описує ці звуки словом "хрундит".

Відсутність випорожнень, або стілець неоформлений, нерегулярний, дрібний – свідчить про недоїдання.


 


Що робити? У випадку, якщо Ви підозрюєте у свого вихованця якісь проблеми із зубами, рекомендується звернутися до ветеринарного лікаря. Тільки він зможе грамотно оцінити стан зубної системи звірка, розповісти, як вирішити проблему, що виникла, і попередити подібні стани в майбутньому. У нашій клініці можливий візуальний огляд ротової порожнини Вашого вихованця, оцінка стану зубів, корекція зіставлення